Třezalka

Jak krásně usnout a něco se naučit - třezalkový čaj z luk kolem Školy

Říká se, že na každé trápení existuje lék. Bylinky pomohou na ledasjaké neduhy, trápení a bolesti. A mohou nám pomoci jak zmírnit fyzické bolesti, tak také ty psychické. Bylinky při nespavosti, smutku, lehčí depresi nebo únavě nám prospějí daleko více než návyková psychofarmaka užívaná často zbytečně už při banálních potížích.

Známou bylinkou užívanou proti úzkosti a depresím je třezalka tečkovaná.

Když se podíváme na list třezalky proti světlu, uvidíme v jeho struktuře drobné červené tečky – žlázky obsahující červené barvivo, zvané také krev Sv. Jana – odtud jeden z lidových názvů třezalky. Díky tomuto červenému barvivu se jí někdy říká také krevník, krevníček. Název třezalka pak pochází od staroslověnského trjezati, tedy rozdrásat, rozpíchat, což se vztahuje k listům byliny, které díky přítomnosti tečkovitých siličných nádržek vypadají jako propíchané. Vysloužila si ale také označení děravec, čarovník, svatojánská bylina. A není se čemu divit, moc má skutečně čarovnou.

Ale pozor; zvyšuje fotosenzibilitu, proto se při jejím užívání nedoporučuje vystavovat se přímému slunci. Pijte ji lépe před spaním u nás na Vsi.

Sběr, sušení, uskladnění: Kvetoucí nať, asi 10–15 cm od země. Sběr provádíme za suchého počasí, nejlépe v červenci a srpnu kolem 10. hodiny. Celá rostlina musí být olistěná. Ideální je svázat jednotlivé natě do kytice a zavěsit ve stínu. Umělá teplota při sušení nesmí přesáhnout 35 °C. Uskladňujeme v dobře uzavřených nádobách na tmavém místě.

Na třezalkový čaj potřebujeme 2 lžičky třezalky a 3 dl vroucí vody. Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a po douškách vypijeme. Doporučená pitná kúra je 2× denně šálek po dobu 4 týdnů.


Třezalkový čaj

Napište nám

Napište, co máte na srdci. Ozveme se Vám.
Škola na Vsi
Kunčina Ves 61 u Zdobnice, Orlické hory, 516 01

info@skolanavsi.cz, +420 774 405 452

Provozuje:
Hanka HORALKA, s. r. o.
IČ 08941220
Hana Vosecká
hanka@skolanavsi.cz

Instagram | Facebook