Počasí

Předpovídání počasí podle přírody

Předpovídání počasí pomocí pozorování přírody bylo důležité pro naše předky. Jistě i pro nás!

Červánky

Možná jste si všimli, že různě zbarvená obloha před východem nebo západem slunce má za následek různé změny v počasí. Pro odhad budoucího vývoje počasí je důležité pořadí barev, které určujeme od obzoru vzhůru. Jestliže jsou barvy v pořadí červená, oranžová, žlutá a zelená, přinášejí vždy ochlazení, v létě bouřky s přeháňkami a v zimě sníh. Zdola šedá, špinavá žluť a blankytná modř znamená oteplení. Purpurová červeň po západu slunce na jasné obloze je předzvěstí pěkného počasí. Zrovna tak je tomu, když se dlouho po západu slunce udržuje nad západním obzorem stříbřitá zář na jasné obloze.

Bude pěkné počasí, když:

  • je ráno velká rosa,
  • je v lese tepleji než na louce,
  • mravenci lezou kolem mraveniště a vynášejí kukly,
  • jsou po dešti růžově načervenalé mraky,
  • je v noci bezvětří a po východu slunce vzniká vánek, který k poledni zesílí a večer opět ochabne,
  • je brzy ráno chladno, slunce vychází jasně a mlhy z lesů přitom nestoupají.

Bude pršet, když:

  • se paří lesy (stoupají z nich mlhy),
  • jsou dálky čisté (průhledné),
  • je slyšet zvuk z velké dálky (např. houkání vlaku),
  • je po západu slunce hustá mlha,
  • večer vítr zesílí - delší déšť,
  • se zarosí kameny a vlhne sůl - nástup vlhkého teplého vzduchu,
  • slepice sedí v hloučku a nehrabou; když se slepice neschovávají před deštěm, bude dlouho pršet,
  • mravenci nevylézají ven,
  • komáři štípají více než obvykle,
  • bříza intenzívně voní.

Vítr

Budete-li bedlivě pozorovat vítr, zjistíte, že během dne se jeho směr mění. V případě, že směrově stálý mírný nebo silný vítr začíná měnit směr, může to být znamením změny počasí. V tom případě stočení větru doleva, to znamená proti směru hodinových ručiček, například ze západního směru na jihozápadní, bývá velmi často předzvěstí změny počasí k horšímu. Určitě je tomu tak, když zároveň klesá tlak. Jestliže nastane stočení větru doprava, to znamená ve směru hodinových ručiček, k němuž dochází rychle a za silného větru, mění se prudce i počasí. Podle toho, jaká přešla fronta, bude tepleji nebo chladněji. Srážky buď ustanou nebo naopak zesílí. Příznaky změny počasí podle změny směru větru je však nutné spojovat také s oblačností. Z toho vidíme, že při předpovědi počasí nelze brát v úvahu pouze jednoho činitele, ale stav musíme posuzovat komplexně.

Rostliny

Svítí-li slunce a pampelišky se přesto zavírají, určitě přijde déšť. Je to však i obráceně: když je nebe zatažené mraky, ale pampelišky květy otvírají, znamená to, že z mraků pršet nebude. Půjdete-li na houby do lesa, všimněte si ostružin a kapradiny hasivky orličí. Předpovědí nám počasí na 15 – 20 hodin dopředu. Jejich listy se před špatným počasím otáčejí vzhůru, před pěkným se stáčejí dolů. Před pošmourným a deštivým počasím uzavírá své květy svlačec a málem až k zemi sklání kvítek sedmikráska.

Zvířátka

Citlivost včel na počasí je odedávna známa. Včelaři vědí, že včela je před bouří neklidná a není dobře v této době včelky vyrušovat. Bodají. Když ráno včelky z úlů vyletují na pastvu, ale nevzdalují se daleko, je to znamením, že ten den přijde déšť. A jestliže se za pěkného počasí včelky hromadně vracejí do úlů, určitě přijde bouřka.

Vlaštovky

Na jarní přílet vlaštovek se těšíme, protože vlaštovky považujeme za symbol jara. Vlaštovka má načervenalé hrdlo a hlouběji vykrojený ocas než jiřička, se kterou si ji často pleteme. Vlaštovky jsou zvyklé na přítomnost člověka. Hnízda si staví uvnitř budov. Říká se: „Vlaštovky létají nízko při zemi, bude pršet.“. Vlaštovky létají za svou potravou, kterou je hmyz. Ten je citlivý na změnu tlaku. Při přechodu tlakových níží, v nichž tlak klesá, létá hmyz stále níže a za ním létají vlaštovky. Tlaková níže přináší obyčejně zhoršení počasí a někdy i déšť.

Pavouci

Za nejcitlivější proroky počasí jsou považováni pavouci. Když křížový pavouk (křižák) venku rozpřádá pavučinu, bude teplo. Trvale pěkné počasí nám pavouk ukáže, když tká pavučinu zvolna, dávaje si na čas. Jakmile na něm zpozorujeme jakýsi spěch, bude určitě nejisté počasí. Kdykoliv pavučinu čistí, prohlíží a spravuje, nastane suché, parné počasí a bezvětrno. Stále pěkné počasí předpovídá tím, že pokojně sedí uprostřed pavučiny se skrčenýma nohama. Jestliže v této poloze vytrvá, i když začalo mžít, určitě se brzo vyjasní, ať si oblaka hrozí, jak chtějí. Jakmile však nemá skrčeny nohy a je přichystán ke skoku, bude buď veliké parno anebo přijde bouřka. Obojí však bude trvat jen krátce. Jakmile má síť potrhanou nebo má na ní veliká oka a sám kdesi v koutečku sedí, můžeme čekat bouřky a lijavce. V chladném podzimu, zimě a časném jaru zastupují úlohu křížových pavouků pavouci pokoutní. Jakmile pokoutník strhanou pavučinu opět na starém místě rozepne, můžeme počítat s mírným průběhem počasí. Když se však přestěhuje blíže ke kamnům nebo do jiných teplejších koutů, přijde tuhá zima. Nastávající oblevu nám ohlásí tím, že se přestěhuje blíže k oknu. Na špatné počasí ukazují také tím, že si dělají zásoby chycených much a zapřádají je do zásoby. Třeskutá zima přijde, jestliže pavoučci nepokojně přebíhají sem a tam.

Napište nám

Napište, co máte na srdci. Ozveme se Vám.
Škola na Vsi
Kunčina Ves 61 u Zdobnice, Orlické hory, 516 01

info@skolanavsi.cz, +420 774 405 452

Provozuje:
Hanka HORALKA, s. r. o.
IČ 08941220
Hana Vosecká
hanka@skolanavsi.cz





Instagram | Facebook