čtyřlíset do škapulíře

Vyrobte si kouzelný škapulíř a buďte pod jeho ochranou

Škapulíř je malý váček na amulety nebo kouzelné a léčivé byliny, které chrání svého nositele, či místo, kde je zavěšen.

Však ten příběh dobře znáte z Babičky Boženy Němcové. Viktorka uhranutá „černým myslivcem“ dostane na svou ochranu škapulíř, kousek červené látky, v němž je „cosi“ zašito. Stejné kouzlo si můžete vyrobit i sami.

V takovém škapulíři našich babiček mohlo být zašito prakticky cokoliv, co jeho tvůrce uznal za vhodné. Tradiční a velmi oblíbené byly kousky pergamenu s citátem z Bible, používaly se ale i jiné tradiční předměty pro štěstí, různé „muří nohy“ a další. Škapulíře se zašitým ochranným pergamenem patřily do výbavy takových rizikových profesí, jako byli vojáci anebo myslivci, hodily se však i v běžném životě. Kromě pergamenu mohl škapulíř obsahovat také různé bylinky. V úvahu připadalo zejména tzv. svatojánské koření.

Škapulíř je kromě stálého nošení na holém těle - ideálně krku, možné také na noc položit pod polštář.

Co nosit ve škapulíři?

  • Proti zlým silám a na ochranu: jakoukoliv svěcenou věc, kousek pergamenu nebo papírek s citátem z Bible, čarodějným zaříkáním nebo obrazcem, svatojánské koření, kopřivu, jmelí, dubovou kůru, durman (zvlášť i dohromady), vyobrazení sv. Jiřího (medailka, svatý obrázek).
  • Pro štěstí: čtyřlístek, kousek leknínu, podkovu (její část, vyobrazení, zmenšeninu), prasátko (vyobrazení, figurka), figurku z lipového dřeva.
  • Pro zdraví a proti nemocem: žalud.
  • Získání lásky určité osoby: cokoliv související s onou osobou.
  • Pro získání peněz či hmotných statků: šupinu z vánočního kapra, pětilistý lístek jetele, kořen kosatce.

Chcete si vyrobit vlastní škapulíř?

Skočte si do třídy. Třeba tam nějaké předměty na výrobu svého škapulíře najdete a odvezte si sílu a magii Orlických hor s sebou domů.

Vezmi plátýnko asi 10 cm x 10 cm velké a provázek (z přírodního materiálu) zhruba 50 cm dlouhý. Bylinky, které jsi předtím magicky získal(a), nasyp do středu plátýnka. Potom vezmi všechny 4 rohy, dej je k sobě a zavaž provázkem pevně tak, aby se nerozvázal a bylinky se z něj nesypaly ven. Můžeš ho nosit stále u sebe. Nejmocnější kouzlo je to, které si sám stvoříš.


Škapulíř

Napište nám

Napište, co máte na srdci. Ozveme se Vám.
Škola na Vsi
Kunčina Ves 61 u Zdobnice, Orlické hory, 516 01

info@skolanavsi.cz, +420 774 405 452

Provozuje:
Hanka HORALKA, s. r. o.
IČ 08941220
Hana Vosecká
hanka@skolanavsi.cz

Instagram | Facebook