Vlaštovka obecná

Jedna vlaštovka jara nedělá

Vlaštovka v lidovém podání a pověrách

"... vlaštovka těší se u lidu veliké oblibě, proto ji lid jmenuje zdrobnělým jménem "vlaštovička" nebo "laštovička". Považuje se za štěstí, kde se vlaštovka pod střechou uhnízdí, aby hnízdo nespadlo, podkládají je prkénkem přibitým na zdi. Velmi vítaná je vlaštovka, zbuduje-li si hnízdo v chlévě, za tou příčinou nechá se jí do chléva otevřené okénko, jestliže se dvéře na noc zavírají. Kdo by vlaštovku zabil, bude do smrti nešťastný, podobně stavení, na němž hnízdo vlaštovčí bylo zlomyslně zničeno, bude stále navštěvováno neštěstím. Vystěhuje-li se vlaštovka ze stavení, umře hospodář.

Věří se také, že stavení, na němž vlaštovky hnízdí, nebude postiženo požárem a do chléva, v němž je vlaštovčí hnízdo, nemají čarodějnice přístupu. Známo je, že vlaštovka je prorokyní povětrnosti a poselkyní jara. Létají-li vlaštovky nízko, bude co nejdříve pršeti, naopak zase, létají-li i za deště ve výši, bude hnedle po dešti. Okolnost tuto dovede si lid velmi dobře vysvětliti tím, že před deštěm tlak vzduchu sehnal hmyz do spodních vrstev, kde vlaštovky jsou pak nuceny prováděti svůj lov.

Na jaře přiletí napřed jedna vlaštovka jako ubytovatelka a hlavní tah dostaví se později, až se ještě více oteplí, proto lid říká: "Jedna vlaštovka jara nedělá". V polovině září vlaštovky odtahují a sem vztahuje se úsloví: "O Marie narození vlaštovek již tu není." Věří se namnoze ještě, že vlaštovky netáhnou za moře, nýbrž že přezimují v dutých stromech nebo ve skalních rozsedlinách stuleny v chomáče po způsobu netopýrů. Ve starých školních čítankách bylo to také uváděno, a proto staří lidé, kteří navštěvovali starou školu, jsou o tom pevně přesvědčeni, protože se tomu učili ve škole. Ve víře utvrzuje je také okolnost že se někdy ve vsi objeví vlaštovka ještě v říjnu. To je ubohá samička, která přišla domácí kočkou o první hnízdění a vyhnízdila podruhé pozdě v létě a dlouho do podzimu dokrmuje mláďata. Po vylítání tyto opozdilé vlaštovky hned odtáhnou, ale nedospělá mláďata patrně zahynou na tahu, lid však věří, že to byly vlaštovky, které dosud do lesa nezatáhly, aby tu vyhledaly skrýš k přezimování a učiní tak teprve později..."


Vlaštovka obecná

Napište nám

Napište, co máte na srdci. Ozveme se Vám.
Škola na Vsi
Kunčina Ves 61 u Zdobnice, Orlické hory, 516 01

info@skolanavsi.cz, +420 774 405 452

Provozuje:
Hanka HORALKA, s. r. o.
IČ 08941220
Hana Vosecká
hanka@skolanavsi.cz

Instagram | Facebook